Vamzdžių jungimo būdai, priklausomai nuo jų tipo

Nuo to, ar vamzdžiai teisingai sujungtu vienas su kitu, priklauso visos instaliacijos veikimo kokybė. Jeigu jungtys įrengtos nerūpestingai arba naudojant netinkamą technologiją, sujungimo vieta gali tapti silpnąja visos sistemos grandimi. Todėl verta žinoti, kaip vamzdžių sujungimo būdas priklauso nuo medžiagos, iš kurios jie yra pagaminti.

Plieninių vamzdžių jungimas

Labiausiai paplitęs plieninių vamzdžių jungimo būdas yra sriegimas. Šis metodas dažniausiai naudojamas mažesnio skersmens elementams. Sriegiams įrengti naudojami atitinkami įrankiai: rievikliai, sriegtuvai, elektrinės ir rankinės sriegimo mašinos. Šie įrankiais vamzdžių galams suteikiama forma, leidžianti įsukti varžtus.

Didesnio skersmens plieninių vamzdžių sriegimas neįmanomas. Tokie vamzdžiai paprastai jungiami suvirinant. Šis būdas tinka elementams, pagamintiems iš tam tikrų tipų metalų. Suvirinimas gerai tinka nerūdijančiojo plieno ir variniams vamzdžiams, tačiau retai naudojamas ketaus vamzdžiams dėl didelio šios medžiagos trapumo. Ar šis vamzdžių sujungimo būdas bus efektyvus, pirmiausia priklauso nuo pasirinkto suvirinimo būdo: dujomis, TIG, MIG, MAG ar MMA. Taip pat verta nepamiršti, kad suvirinimo darbus turi atlikti tik kvalifikuoti specialistai, turintys atitinkamą leidimą.

Vamzdžių flanšai – alternatyvus plieninių vamzdžių jungimo būdas

Vamzdžių flanšai – tai sprendimas, tinkamas didesniems plieniniams vamzdžiams, kurių dėl įvairių priežasčių negalima suvirinti. Tokie flanšai yra elementai, pagaminti iš metalo: nerūdijančiojo, anglinio, legiruotojo plieno, taip pat ketaus ir polipropileno. Plieno rūšis turi būti parenkama atsižvelgiant į instalicijos specifiką, įskaitant tai, kokios medžiagos bus ja transportuojamos, kokios temperatūros ir kokio slėgio.

Vamzdžių flanšai – tai plieninių vamzdžių jungimo būdas, užtikrinantis sandarumą bet kokiomis sąlygomis. Flanšai yra atsparūs korozijai, mechaniniams pažeidimams ir deformacijoms, todėl savo savybes išlaiko daugelį metų. Šį sprendimą verta naudoti ir todėl, jog tokia jungtis yra lengvai išardoma – prireikus suremontuoti ar pakeisti pažeistą vamzdį, flanšus galima lengvai nuimti ir taip gauti prieigą prie reikiamos sekcijos.

Pagrindinė vamzdžių flanšų paskirtis yra dviejų vienodų plieninių vamzdžių sujungimas. Tačiau jie gali būti naudojami ir kitokioms jungtims, pvz., plieninio vamzdžio ir vožtuvo arba trišakio, įrengti.

Varinių vamzdžių jungimas

Variniai vamzdžiai plačiai naudojami įvairiose instaliacijose: karšto ir šalto vandentiekio, centrinio šildymo, dujų tiekimo, šaldymo. Jie taip pat naudojami pramonėje. Kiekvienu iš šių atvejų labai svarbu, kad įrenginys būtų nepriekaištingai sandarus – varinių vamzdžių jungtys turi būti įrengtos taip, kad į išorę neišsiveržtų net minimalus dujų, vandens ar šaldymo terpės kiekis.

Efektyviausias varinių vamzdžių sujungimo būdas yra litavimas. Specialistai naudoja du populiarius metodus:

  • minkštasis litavimas, atliekamas žemesnėje temperatūroje (apie 450 °C) – šis metodas tinka žemos temperatūros centrinio šildymo, šalto ir karšto vandentiekio instaliacijoms;
  • kietasis litavimas, atliekamasaukštesnėje temperatūroje (590-850 °C), tinkamas dujų, alyvos, centrinio šildymo ir suslėgto oro instaliacijoms; šiam metodui reikia bronzinių ir varinių jungiamųjų detalių.

Rečiau pasitaiko variniai vamzdžiai, sujungti kapiliarinio litavimo būdu. Šiuo atveju yra naudojamas įkaitintas lydmetalis, kuriuo iki reikiamo gylio užpildomas tarpas tarp vamzdžio ir jungiamosios detalės.

Vamzdžių jungimas priklausomai nuo jų tipo

Įvairaus pobūdžio instaliacijose naudojami įvairių tipų vamzdžiai suteikia daugybę galimybių juos sujungti į ištisinę sistemą. Priklausomai nuo medžiagos, efektyvus tokių vamzdžių sujungimo būdas gali būti:

  • suvirinimas
  • suveržimas
  • užspaudimas arba supresavimas
  • suklijavimas

Vamzdžių suvirinimas geriausiai tinka elementams, pagamintiems iš polietileno, polibutileno arba polipropileno, naudojamiems vandeniui, nuotekoms transportuoti, taip pat pramonėje. Šiame procese naudojamas specialus suvirinimo aparatas, kuris išlydo medžiagą abiejų vamzdžių galuose. Medžiagai sustingus, abu fragmentai susijungia visam laikui.

Suveržimas galimas tada, kai vamzdžių galuose yra atitinkamos užbaigos.Tokiu atveju vamzdžiai nėra neatsiejamai sujungti vienas su kitu, ir prireikus juos galima lengvai atskirti.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis vamzdžių sujungimo būdą?

Renkantis vamzdžių sujungimo būdą svarbu atkreipti dėmesį ne tik į medžiagą, iš kurios jie pagaminti, bet ir į vamzdžių dydį. Kai kurie metodai gali būti netinkami didelio skersmens vamzdžiams, naudojamiems pramoninėse instaliacijose. Sriegimas, pavyzdžiui, yra efektyvus tik nedideliems elementams. Prireikus sujungti du didelius vamzdžius, pirmenybė teikiama plieniniams flanšams.