Plieno rinkos kainos 2021 m.

2021-ieji yra metai, kai pasaulio ekonomika atsigauna po koronaviruso pandemijos sukeltos suirutės. Tai akivaizdu ir statybų pramonėje. Žvilgtelėkime, kaip šiuo metu formuojasi plieno kainos Lenkijos ir pasaulio rinkose bei ką šiuo klausimu prognozuoja ekspertai.

Plieno kainos kyla

Pastaraisiais mėnesiais plieno kainos intensyviai didėjo. Šiuo metu jos pasiekė rekordiškai aukštą lygį. Užtenka palyginti dabartines kainas kad ir su buvusiomis 2019 m., t. y., iki pandemijos. Pavyzdžiui: 2019 m. pabaigoje tona ST3S lakštinio plieno kainavo 2188 PLN, o šių metų pradžioje – 3247 PLN. Taip pat, palyginus 2020 m. spalio mėn. ir 2021 m. birželio mėn. kainas, matyti net 36-84 % padidėjimas, ypač automobilių pramonėje naudojamos produkcijos, tokios kaip šaltai valcuotas lakštinis metalas. Į viršų šoktelėjo ir plieno laužo kainos. Palyginus 2020 m. pabaigos ir šių metų pirmųjų mėnesių įkainius matyti, kad metalo laužo kainos padidėjo apie 60 %. Žinoma, žaliavų kainų didėjimas yra glaudžiai susijęs ir su galutinių produktų, pavyzdžiui, plieninių sistemų ar jungiamųjų ir tvirtinamųjų detalių, kainų augimu.

Toliau pateiktose diagramose pavaizduotas plieno kainų kitimas Lenkijoje per pastaruosius metus. Matome, jog 2 mm šaltai valcuoto lakšto kaina šiuo metu yra 17,18 PLN, o 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu ji buvo tik 8,84 PLN – taigi, padidėjo net 94,34 %. Panaši situacija ir su h9 fi12 temptojo strypo kaina – šiuo metu jis kainuoja 15,55 PLN, o 2020 m. rugpjūtį kainavo 10,27 PLN – taigi, kaina padidėjo 51,41 %. 36,56 % padidėjo ir 42,4 x 2 mm HF virintinio vamzdžio kaina – dabar ji yra 28,5 PLN, o prieš metus buvo 20,87 PLN.

Plieno rinkos kainos 2021 m.
Plieno rinkos kainos 2021 m.
Plieno rinkos kainos 2021 m.

Źródło: http://stalenierdzewne.pl/

Kas lėmė plieno kainų didėjimą?

Kainos padidėjo daugiausia dėl to, kad pandemijos metu sutriko plieno gamyba. Dėl mažesnio užsakymų srauto plieno gamyklos buvo priverstos gesinti krosnis. Tik 2020 m. antroje pusėje plieno paklausa pradėjo normalizuotis, tačiau tuo metu sumažėjusių plieno gamyklų pajėgumų nepakako visai paklausai patenkinti. Prie trūkumo prisidėjo ir tai, jog Europos rinkoje trūko turkiško ar kiniško plieno. Kai paklausa viršija pasiūlą, kainos paprastai didėja. Kiti šaltiniai teigia, kad nuo 2020 m. pabaigos stebimas plieno kainų šuolis taip pat yra susijęs su Brazilijos geležies rūdos kasyklomis. Kai kurios iš jų buvo visiškai uždarytos, o kai kuriose gavyba buvo sumažinta.

Plieno kainos kyla ne tik Lenkijoje. Jungtinėse Valstijose kainos viršijo net rekordines aukštumas, užfiksuotas prieš 13 metų. Tam įtakos turi ne tik padėtis pasaulio rinkose, bet ir importuojamam plienui įvesti muitai. Jų tikslas – apriboti importą iš Kinijos. Tačiau JAV muitų politikos poveikis jaučiamas ir Europos šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose, nes Europos Sąjunga nustatė 25 % muitą bendram importuojamų plieno gaminių kiekiui, viršijančiam paskutinių trejų metų vidurkį. Taip ES tikisi pasiekti, jog plienas, turėjęs patekti į JAV, bus nukreiptas į ES mažesniais kiekiais. Šie muitai galios ne trumpiau kaip iki 2024 m.

Ekspertų teigimu, nėra jokių ženklų, kad plieno kainos artimiausiais mėnesiais sumažės; priešingai, specialistai teigia, kad plieno sektoriuje veikiančioms įmonėms tai žada būti labai geras metas. Ne prognozuojama, kad plieno kainos ir toliau didės. Prognozės taip pat numato reikšmingą plieno suvartojimo padidėjimą visame pasaulyje. „World Steel Association“ nuomone, per 30 metų plieno suvartojimas gali išaugti net 50 %.